TR - EN

Doğum Şekli Tercihinin Multidisipliner İrdelenmesi Çalıştayı / 10-11 Şubat 2017

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Türkiye Anne Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü tarafından sezaryen oranlarının artmasında etkin olan faktörlerin tespiti ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri üretmek amacıyla Ankara’da düzenlenen Doğum Şekli Tercihinin Multidisipliner İrdelenmesi Çalıştayı yapıldı.

Gerçekleştirilen Çalıştayda; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ ve bazı milletvekillerinin yanı sıra, Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın eşi Sayın Semiha Yıldırım, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur, eski Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun eşi Op. Dr. Sayın Sare Davutoğlu da katıldılar.

Türkiye Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Esma Sarıkaya, Çalıştay’ın açılış konuşmasında; Türkiye’nin son yıllarda sağlık alanında önemli atılımlar yaptığını belirterek, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) olarak da sağlık bilimi, teknolojisi alanında önemli bir ihtiyacı gidereceğini ve ülkemizin sağlık alanında dışa bağımlılığı azaltacak projelere başladığını söyledi. Türkiye Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü olarak düzenlenen Doğum Şekli Tercihinin Multidisipliner İrdelenmesi Çalıştayı’nda sezaryen oranlarındaki artışın yedi ayrı disiplince ele alınacağını belirten Enstitüsü Başkanı Esma Sarıkaya, ilgili tüm paydaşları bir araya getirmesiyle özgün ve sorunun ulusal seferberlik coşkusuyla ele alınması hedefinde olduğunu ifade etti.

TÜSEB'in 2014 yılında kurulduğunu hatırlatan Türkiye Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü Doç. Dr. Esma Sarıkaya, "Sağlık alanında bilgi üreterek ülkemize hizmet etmek amacıyla faaliyetlerine başladı. Sağlığın TÜBİTAK'ı olarak da değerlendirebiliriz. İleri teknoloji ve inovasyon ihtiyacını karşılamak için çalışan yepyeni bir yapılanma." ifadelerini kullandı.

Çalıştaya katılarak bizleri onurlandıran Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan da bir konuşma yaptı: Konuşma metni için tıklayınız.

Sayın Emine Erdoğan’ın programda yaptığı konuşmanın ardından kürsüye gelen Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ; “Sezaryen oranları özellikle özel hastanelerde çok yüksek. Toplam sezaryen oranları açısından özel hastanelerde yapılan doğumların 2016 yılında yüzde 71'i sezaryenle yapılmıştır” dedi. Üniversite hastanelerinin de bu orana yakın olduğunu dile getiren Bakan Akdağ, bunun sebeplerinin farklı olabileceğini, bu hastanelerde doğum sayılarının daha az olduğunu söyledi. Akdağ, devlet hastanelerinde ise bu oranın yüzde 38 düzeyinde gerçekleştiğini dile getirerek, bunun da yüksek olduğunu vurguladı.

Sezaryenin majör bir cerrahi yöntemi olduğunun altını çizen Sağlık Bakanı Akdağ; “Sezaryen bir doğum yöntemi değil mecbur kalınan durumlarda yapılabilen, yapılması gereken büyük bir ameliyattır. Basit değildir, birçok komplikasyonları vardır. Hiçbir anne, hiçbir aile kendi sağlığından önce bebeğin sağlığını da sezaryenle riske atmamalıdır. Anne ile normal doğumdan sonraki ilk temas kısa zamanda gerçekleştiği için anneye bağımlılık yani tabii bağımlılık ve psikoloji çok daha düzgün olmaktadır” dedi.

Programda, yıllık doğum sayısı 4500 üzeri olan hastanelerden, sezaryen oranı en düşük olan 9 devlet hastanesinin doğumhane klinik şefi ebelerine ve gebe okulu sorumlularına Sayın Emine Erdoğan ve Sayın Recep Akdağ tarafından üstün hizmet plaketi takdim edildi. Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, plaket alan sağlık çalışanlarını; bilinçli yaklaşımları, gayretleri ve ayrıca bu hastanelerin birçoğunda Türkçe dahi bilmeyen iletişim sorunlarının yaşandığı Suriyeli misafirlerimize de doğum yaptırdıklarından dolayı sağlık profesyonellerini tebrik etti.