TR - EN

TÜSEB Bildirisi

bayrak

TÜSEB BİLDİRİSİ

Türkiye’nin son yıllarda her alanda olduğu gibi özellikle bilim ve teknoloji alanında çok önemli gelişmeler gösterdiği bütün tarafların takdirindedir. Bilim ve teknoloji alanındaki yeni yapılanma ile savunma ve sağlıkta yerli ürünler üretilmeye ve ihraç edilmeye başlanmıştır.

Ülkemiz, insani ve bilimsel alanda küresel güç haline gelmesi sonucu, bulunduğu coğrafyada çevresindeki iç savaşlara ve terör halkasına rağmen, masum sivilleri koruyarak topraklarına kabul eden barış bölgesi olmuştur.  

Devletin varlığına kasteden hain çetelerin 15 Temmuz 2016 günü Millet Meclisimizi bombalaması ile devletimiz darbe girişimine maruz kalmıştır.  Bu hıyanet ve kalkışmaya karşı aziz milletimiz ve güvenlik güçlerimiz birlik, beraberlik ve sağduyu ile direnç göstererek bu kirli oyunu bozmuştur.

Cumhuriyetimizin insan ve bilim kaynaklarının gelişmesine de yapılmış olan bu hain saldırıyı nefretle kınıyoruz.

TÜSEB Yönetim Kurulu Üyeleri

 

DECLARATION OF CONDEMNATION

Turkey's progress in the science and technology field during the last years is at the discretion of all parties. Following the new structuring of the science and technology institutions, Turkey has begun to use and export domestic products in defense and health sectors.

While becoming a global power due to humanitarian and scientific development, Turkey accepted millions of innocent civilians as a peace island located in the middle of wars and terror attacks.

Threatening the existence of theTurkish Republic and democracy, a gang of traitors on July 15, 2016 attacked our sovernity, National Assembly and institutions by their coup attempt and bombs.

The treachery against our beloved country is repelled by a unified national resistance and this dirty game disrupted by our security forces.

This hateful treason to damage our democracy has failed. Believing science can only prosper in freedom, we condemn this heinous attack made against our basic rights, freedom and human resources, science and development, in disgust.

TUSEB Executive Committee Members