TR - EN

TÜSEB Türkiye Kanser Enstitüsü 1-7 Nisan Kanser Haftası Mesajı

Kanser hastalığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve farkındalığın arttırılması için 1-7 Nisan “Kanser Haftası” olarak belirlenmiştir.

Kanser, hücrelerin denetimsiz olarak sürekli çoğalmaları sonucu ortaya çıkan ve başka organlara metastaz yaparak vücuda yayılabilen genetik kökenli bir hastalıktır.

Her ülkede, her yaşta görülebilen, sosyal statü ve gelir durumu ayrımı yapmayan kanser hastalığı evrensel bir sorundur.

Kanser hastalığının görülme sıklığı yaşa, cinsiyete, köken aldığı organa, genetik ve çevresel etmenlere, beslenme alışkanlıklarına göre farklılıklar göstermektedir. Çocukluk çağının özel tümörleri dışında, daha sonraki dönemlerde yaş arttıkça kanser hastalığının görülme sıklığı da artmaktadır.

Kanserin, ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer alması nedeniyle bir sağlık sorunu olmasının yanında, topluma getirdiği ekonomik maliyeti nedeniyle toplumsal bir sorun olduğu görülmektedir.

Gelişmekte olan ülkemizde, çeşitli nedenlerle kanser hastalığı riski altında bulunan insan sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Kansersiz bir hayat ve kanser hastalığından korunmak olasıdır. Bunun için sigara, alkol ve aşırı güneş ışığından uzak durulması, az yağlı, bol lifli gıdalarla beslenme alışkanlığının tercih edilmesi, fiziksel aktivitenin attırılması, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi, kanser olma riskini oldukça azaltacaktır.

Kanserin erken tanı ve tedavisi çok önemlidir ve geniş katılımlı bir yaklaşım gerektirmektedir. Özellikle kanserde erken tanı, tedavinin başarısını anlamlı bir şekilde arttırır ve hatta birçok kanser türünde iyileşme oranları gün geçtikçe artmaktadır.


Farkında mısınız Kanser Geliyorum Der?

• Çünkü; kanser nedenlerinin başında gelen sigaraya başlama yaşı 15 yaş öncesine indi ve içenlerin sayısı her geçen gün artıyor!
• Çünkü; alkol tüketimi arttıkça başta karaciğer olmak üzere bir çok organ kansere teslim oluyor!
• Çünkü; şişmanlığın günden güne arttığı ülkemizde 10 kişiden üçü şişman ve en kötüsü çocuklarımızda da şişmanlık hızla artıyor!


Farkındayım;

• Sigarayı bırakırsam,
• Günde en az 30 dakika spor yaparsam,
• Sağlıklı ve dengeli beslenirsem,
• Kanser erken tanısına yönelik testleri yaptırırsam.
• Kanseri önleyebilirim.


TÜRKİYE KANSER ENSTİTÜSÜ

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Engelli Kapsamında Daimi İşçi Alımı Sözlü Sınav Sonucu 27.07.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 20 Daimi İşçi Alımı Sözlü Sınav Sonucu 27.07.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 20 Daimi İşçi Alımı Sözlü Sınav Duyurusu 10.07.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Engelli Kapsamında Daimi İşçi Alımı Sözlü Sınav Duyurusu 10.07.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Engelli Kapsamında Daimi İşçi Alımı Evrak Çağrısı 21.06.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Araştırmacı ve Uzman Alımı Sözlü Sınav Sonuçları(İlan No: Tüseb 2018-11) 14.06.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Araştırmacı ve Uzman Alımı Sözlü Sınav Duyurusu (İlan No: Tüseb 2018-11) 06.06.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 20 Daimi İşçi Alımı Nihai Liste ve Evrak Teslim Çağrısı (İlan No: Tüseb 2018-10) 05.06.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Engelli Kapsamında Daimi İşçi Alımı 05.06.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Araştırmacı ve Uzman Alım İlanı (Tüseb 2018-11) 23.05.2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 20 Daimi İşçi Alımı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Araştırmacı ve Uzman Alımı Sözlü Sınav Sonuçları(Tüseb 2018-9) Yerli Tıbbi Cihaz İçin Sağlık Bakanlığı ve Aselsan Arasında İşbirliği Protokolü 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi TÜSEB Türkiye Sağlık Politikaları Enstitüsü “TÜSPE Sağlık Politikaları Bilim Kurulu” İlk Toplantısı Gerçekleştirildi Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Araştırmacı ve Uzman Alımı Sözlü Sınav Duyurusu (İlan No: Tüseb 2018-9) TÜSEB Türkiye Kanser Enstitüsü 1-7 Nisan Kanser Haftası Mesajı Türkiye Kanser Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet ÖZET 'in Kanser Haftası Mesajı Türkiye Sağlık Enstitülüleri Başkanlığı Personel Alımı Sözlü Sınav Sonuçları (İlan No: Tüseb 2018-8) 02.04.2018 TÜSEB Başkanımız Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, “TÜSPE Basın Buluşmaları” Toplantısına katıldı.