İletişim

Kadın Kanserleri ve Çocukluk Kanserleri

 

 

 

 

 

Kanser Hastalarına Yardımcı Olabilecek Bir Yöntem: Aferez

 

   

 

WHO ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın tahminlerine göre 2012 de 6,7 milyon yeni kanser vakası ve 3,5 milyon ölüm görülmüştür Yapılan hesaplamalara göre 2030 yılında dünyada kanserden ölen kadın sayısının 5.5 milyon olacağı hesaplandı ki bu da Danimarka, Finlandiya, Norveç, Singapur gibi büyüklükteki ülkelerin nüfusuna eşdeğerdir. 2012 de kansere bağlı ölümler 3,5 milyon iken bu rakamın 2030 yılında bu artış trendi ile 5.5 milyona çıkacağı en son yayınlanan WHO kanser raporunda yayınlandı. Yayınlanan bu kanser raporuna göre kadınlarda ölüm nedenleri içinde kansere bağlı ölümler ABD ve Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde kadın ölümlerinin %14 ile kalp hastalıklarından sonra 2. en sık nedenini oluşturmaktadır.

KADIN KANSERLERİ

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi verilerine bakıldığında yılda 174 bin kişiye kanser tanısı konulmaktadır. Türkiye'de yılda 103.070 erkek ve 71.233 kadın kansere yakalanmaktadır. Kadınlarda en sık meme, tiroid ve kolorektal kanserler görülmektedir. Jinekolojik kanserler açısından bakıldığında ülkemizde de en sık görülen jinekolojik kanserler rahim içi kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseridir.

Sağlık bakanlığının 2004-2009 yılları arasında yaptığı hesaplamalar sonucunda Türkiye'de 3800 civarında rahim kanseri, 2790 civarında yumurtalık kanseri, 1950 civarında da rahim ağzı kanseri ve 400 civarında da diğer kadın genital kanserleri olgusu görüldüğü bildirilmiştir.

ADET DÜZENSİZLİKLERİ DİKKATE ALINMALI

Tüm jinekolojik kanserlerde erken tanı çok önemlidir. Rahim içi kanserinde en önemli bulgu menapoz sonrası kanamalar veya adet düzensizlikleridir. Bu şikayetler hastayı erkenden doktora getirdiği için rahim içi kanserinde erkenden tanı konmakta ve hastaların büyük bir kısmında sadece ameliyat ile ek kemoterapi ve radyoterapi almadan tedavi yeterli olmaktadır. Rahim ağzı kanserinde ise en önemli bulgu ilişki sonrası olan kanamalar ve düzensiz kanama ve tedaviye rağmen geçmeyen akıntılardır. Bu hastalık jinekolojik muayeneyi ihmal etmeyen kadınlarda smear ve HPV testleri ile erkenden tespit edilebilmektedir. Ama jinekolojik kontrol yapılmayan hastalarda ileri evrelerde yakalanabilmektedir ki bu durumda da ışın ve kemoterapi tedavileri gerekebilmektedir.

Genç Kadınlarda Artan Meme Kanseri

Genç kadınların Meme Kanserine yakalanmadığı düşüncesi yanlıştır. Her yıl yaklaşık 70 bin kişi meme kanserine yakalanmakta olup, meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Genç kadınlarda Meme Kanseri yaşlı kadınlara kıyasla farklı özelliklere ve daha düşük sağ kalıma neden olmaktadır. Genç kadınlar yaşlı kadınlara oranla, cinsel sorunlar, doğurganlık, erken menopoz ve vücut imajına karşı endişe gibi daha fazla fiziksel ve psikolojik zorluklarla karşılaşmaktadır.

 

Meme Kanseri Belirtileri:

Göğüste büzülme, şişme, meme derisinde gözeneklerin genişlemesi, göğüste veya koltuk altı bölgesine yakın bölgede yumruluk.

Daha genç kadınlarda Meme kanseri neden olur?

Yapay hormon alan kadınlar daha çok Meme kanseri ve hatta kalp krizi riski altındadır. Alkol ve geç yaşta çocuk sahibi olmak da bu riski arttırır. BRCA1 ve BRCA2 (BReast Canner 1 ve 2) gibi belirli genetik faktörler, genç kadınları meme kanseri riskinde artışa neden oluyor. Bu kalıtsal genler yumurtalık kanseri riskine bile artırabilir.

 

Meme kanseri riskini azaltabilecek bazı basit adımlar:

 

Alkol ve sigara içmeyi sınırla: Kanıtlar, aşırı alkol ve sigara içiminin Meme kanseri riskini arttırdığını gösterir.

Emzirme: Emzirme, Meme Kanseri riskini azaltmada önemli bir rol oynar. Emzik ne kadar uzun sürerse, kendinizi o kadar çok korursunuz.

Akdeniz diyeti: Sebze, tahıl, meyve, fıstık zeytinyağı gibi bitki esaslı gıdaları içerir.

Kilonuzu kontrol edin ve fiziksel olarak aktif olun: Fiziksel aktivite sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir, bu da meme kanserini önler.

Düzenli Kontrol: Memmogramlarla meme kanseri taramasından korkmayın. Kanserin tedavisinde erken teşhis çok önemlidir.

Koltuk altı Temizliği: Doğal antiperspiran ve deodorant kullanın. Koltuk altlarını temiz ve tutun.