TÜSEB / Haberler / BIOEXPO Fuarı ve Aşı Sempozyumu Gerçekleştirildi

BIOEXPO Fuarı ve Aşı Sempozyumu Gerçekleştirildi

6-8 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen ve TÜSEB tarafından desteklenen BIOEXPO sona erdi.

BIOEXPO kapsamında düzenlenen fuarda TÜSEB standı, sağlık bilim ve teknolojilerine ilgi duyan ziyaretçiler ve profesyonelleri ağırladı. TÜSEB araştırmacı ve uzmanları ziyaretçilere TÜSEB ve bünyesindeki Enstitülerin proje ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan BIOEXPO Aşı Sempozyumu açılış konuşmalarından birini, TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan gerçekleştirdi.

Konuşmasında TÜSEB’ in COVID-19 pandemi sürecine katkı sağlayan çalışmalarından bahseden Prof. Dr. Akdoğan, TÜSEB tarafından desteklenen Türkiye’nin ilk yerli aşısı TURKOVAC’ ın İnaktif (3.Doz) Faz-3 Çalışmasının başladığını duyurdu.

Açılış konuşmasının ardından moderatörlüğünü TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan’ın yaptığı “COVID-19'a Karşı Türkiye'de TÜSEB Desteği ile Geliştirilen Aşı Çalışmaları” oturumu gerçekleştirildi. TÜSEB destekli aşı çalışmalarının proje yürütücülerinin yer aldığı oturumda; Nanografi A.Ş' den Dr. Ahmet Çağlar Özketen, Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Serap Derman, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kadir Turan, Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Semra Aydın, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tarlan Mammedov yer aldı. Konuşmacılar aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Sempozyum kapsamında düzenlenen “TURKOVAC Paneli” nde; TÜSEB Başkan Yardımcısı V. ve TÜSEB Biyoteknoloji Ens Bşk. Doç. Dr. Rabia Çakır Koç moderatör olarak yer alırken, ilk yerli COVID-19 aşısı TURKOVAC’I geliştiren Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve Faz-3 Türkiye Koordinatörü Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serhat Ünal konuşmacı olarak katıldı.

Aşı Sempozyumunun ikinci gününde, TÜSEB PYDD (Proje Yönetimi ve Destek Daire Başkanlığı) Başkanı Uzm. Mol. Bio. Batuhan Yeşilyurt Klinik Araştırma Dernekleri Paneli’ nde “Sağlık Bilim ve Teknolojilerine Yönelik Ürün Odaklı TÜSEB Proje Destekleri” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.