TÜSEB / Haberler / KKTC Sağlık Bakanlığı ve Hastane Yöneticilerine; Türkiye Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Sistemi Konulu Eğitim

KKTC Sağlık Bakanlığı ve Hastane Yöneticilerine; Türkiye Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Sistemi Konulu Eğitim

TÜSKA ve KKTC Sağlık Bakanlığı arasında başlatılan işbirliği çalışmaları kapsamında 02 – 04 Ocak 2019 tarihleri arasında KKTC Sağlık Bakanlığı ve Hastane Yöneticilerine; Türkiye Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Sistemi konusunda eğitim verildi ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Girne Akçiçek Hastanesi’nde yerinde incelemelerde bulunuldu.

KKTC Sağlık Bakanı Dr. Filiz Besim ve TÜSKA Başkanı Prof. Dr. Figen Şenel’in açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği eğitim programında TÜSKA birim sorumluları tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Eğitim programında Dünya’da ve Türkiye’de Akreditasyon, Sağlıkta Kalite Kültürü, TÜSKA Akreditasyon Programı ve Standartları, TÜSKA Denetim Yönetimi ve Eğitimi ile Sağlıkta Akreditasyon Standartlarının ayrıntıları paylaşıldı. Yerinde incelemelerde ise hastanelerin sağlık hizmet sunum alanları başta olmak üzere yönetim, destek, güvenlik ve diğer alanları gözlemlendi ve bilgi paylaşımları yapıldı.

KKTC’de sağlıkta kalite ve akreditasyon çalışmaları için bir başlangıç olan bu toplantı ve yerinde inceleme çalışmaları sonucu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin pilot hastane seçilerek akreditasyon çalışmalarının ilerleyen süreçte başlatılması kararlaştırıldı.

  • Sağlık Bakanlığı
  • TÜBİTAK
  • NIH
  • Max Planck
  • INSERM