TÜSEB / Haberler / Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması Gerçekleştirildi

Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması Gerçekleştirildi

21-26 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen, Türkiye’nin ilk ve tek Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivali TEKNOFEST 2021’de sağlık alanında TÜSEB rüzgarı esti.

TÜSEB’ in ilk kez katıldığı festivalde; TÜSEB ve Sağlık Bakanlığı bir ilk olarak Sağlıkta Yapay Zeka Yarışmasını düzenledi.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada ön elemeyi geçen 51 takım yarıştı. Yarışma süreci TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan’ın yarışmayı başlatmasının ardından iki oturumda tamamlandı. İlk aşamada normal bir BT (Bilgisayarlı Tomografi) görüntüsü ile inmeli bir BT görüntüsünün sınıflandırılması, ikinci aşamada tıkayıcı veya kanayıcı tip bir BT görüntüsünün sınıflandırılması istendi. Zorlu ve heyecanlı geçen maratonda dereceye girenleri; Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci açıkladı. Yarışmada birinciliği Takım AI-DEO, ikinciliği GÖKSENİN-AI, üçüncülüğü XYZ. AI kazandı.

Birinciliği kazanan takım AI-DEO TEKNOFEST sahnesinde ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın elinden aldı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, TÜSEB standı ziyareti sırasında dereceye giren takımları tebrik etti.

Sağlıkta Yapay Zeka yarışmasının ardından tüm yarışmacılara açık olarak “En İyi Sunum Yarışması” düzenlendi. En iyi sunum yarışmasını kazanan “İFL DÜŞÜNÜRLER” plaketini TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan’ın elinden aldı.