TÜSEB / Haberler / TEKNOFEST KARADENİZ Ana Festivali 30 Ağustos - 4 Eylül 2022 Tarihlerinde Samsun’da Gerçekleştirildi

TEKNOFEST KARADENİZ Ana Festivali 30 Ağustos - 4 Eylül 2022 Tarihlerinde Samsun’da Gerçekleştirildi

Ülkemizde Milli Teknoloji Hamlesiyle teknolojide milli üretime ilişkin farkındalık oluşturmak, geleceğin bilim insanlarını ve mühendislerini keşfetmek amacı ile farklı alanlarda yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi konusunda kritik öneme sahip kurum ve kuruluşların paydaş olarak katılımıyla 2018’den beri gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST bu yıl Karadeniz’de gerçekleştirildi. 

TÜSEB, “Sağlık bilim ve teknolojilerinin geliştirilmesi” hedefiyle, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi misyonu ile 2021 yılında İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST etkinliğine yaptığı katkıların ardından bu yıl TEKNOFEST Karadeniz’de Sağlıkta Yapay Zeka Yarışmaları’ nın ikincisi ve stant alanı ile yer aldı. 

TEKNOFEST KARADENİZ kapsamında 29-31 Temmuz 2022 tarihlerinde Ordu’da düzenlenen “Bilgisayarlı Görüyle Abdomen (Karın) Bölgesi için Hastalık Tespiti Kategorisi”, “Medikal Teknolojiler Kategorisi” ve “Biyoinformatik Alanında Yapay Zekâ Destekli Analiz Metotları Geliştirilmesi Kategorisi” olmak üzere 3 ana kategoride düzenlenen 6 yarışmaya 100’ü aşkın yarışmacı katıldı. Her kategoride alanında uzman hakemler tarafından yarışmacıların sunumları ve projeleri değerlendirildi. Yarışma sonuçları 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihlerinde Samsun’da düzenlenen ana festival ödül töreninde açıklandı. 

TÜSEB’in stant alanında gün boyu devam eden etkinliklerde ziyaretçiler bilim ve teknolojiyi deneyimleme, TÜSEB tarafından desteklenen ilk yerli ve milli COVID-19 aşımız TURKOVAC, TÜSEB tarafından geliştiren COVID-19 tanı kiti TÜSEB DiaKit ve TÜSEB’in faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgi edinme fırsatı buldu.

Festival kapsamında kurulan tematik alanlarda TÜSEB akademisyenleri, tıp eğitiminde sanal gerçeklik, yapay zeka ile tıbbi görüntü analizi, yapay öğrenme ve tıp uygulamaları gibi farklı konularda sunumlar gerçekleştirdi.