TÜSEB / Haberler / Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı ve TÜSEB Aziz Sancar Ödülleri

Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı ve TÜSEB Aziz Sancar Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sağlık Bakanlığı ev sahipliğinde 29-30 Ekim tarihleri arasında, dördüncüsü düzenlenen Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısına TÜSEB’ den; TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, TÜSEB Genel Sekreter Vekili ve TÜSPE ( Türkiye Sağlık Politikaları Enstitüsü ) Başkanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Yıldırım, TÜHKE ( Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü ) Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman, TÜSKA ( Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü ) Başkanı Prof. Dr.  Figen Çizmeci Şenel katıldı.

TÜSEB Başkanı, Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı kapsamında İDEA’ da ( Mehmet Akif Ersoy Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi ) düzenlenen “ Dünyada ve Türkiye’de Aşı Çalışmaları " oturumuna katıldı. Dünyada ve Türkiye’de aşı çalışmalarındaki son durumun ve destek mekanizmalarının değerlendirildiği oturumda Prof. Dr. Erhan Akdoğan, “ TÜSEB olarak aşı çalışmalarını destekliyor ve işbirliğini önemsiyoruz. ” dedi.

TÜSKA Başkanı Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel “ Hastanede Salgın Yönetimi ve Sağlık Personeli Sağlığı ” oturumuna, TÜSEB Genel Sekreter Vekili ve TÜSPE Başkanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Yıldırım “ Çalıştay Sonuç Raporları “ oturumuna, TÜHKE Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman “ Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Sonuç Bildirgesinin Okunması ve Kapanış ” oturumuna katıldı.

Bilimsel programın kapanışının ardından, 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar adına, sağlık bilimi ve teknolojileri alanında ülkeye ve insanlığa hizmet etmek amacıyla, yaptığı çalışmalarla bilime katkı sağlayan kişilere TÜSEB tarafından verilen  “ TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet, ve Teşvik Ödülleri Töreni ” ne geçildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca törende yaptığı konuşmada; Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının, bu kritik dönemde yerli tanı kitinin ve solunum cihazının geliştirilmesi ile aşı ve ilaç çalışmalarında öncü rol oynadığına dikkat çekerek, sağlık alanında önemli hizmet verenleri ve bilim insanlarını teşvik etmeye ve ödüllendirmeye devam ettiğini dile getirdi. 

Törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi dünyanın en ileri ülkeleri arasında ilk sıralara taşımakta kararlı olduklarını vurgulayarak “ Bu konuda en büyük desteği yine bilim insanlarımızdan bekliyoruz. Sizlerin yol göstericiliğinde, hep birlikte sürekli daha ileriye giderek, tarihin bizlere verdiği sorumluluğu hakkıyla ifa edeceğimize inanıyorum. Emeğiniz ve gayretleriniz için her birinize teşekkür ediyorum. ” dedi.

TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine takdim edildi. TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülünü hematoloji, tıbbi onkoloji ve kök hücre alanındaki çalışmalarıyla Prof. Dr. Taner Demirer, TÜSEB Hizmet Ödülünü Ender Koçak, TÜSEB Teşvik Ödüllerini ise Bilkent Üniversitesinden Dr. Abdullah Ercüment Çiçek, İzmir Biyotıp Genom Merkezinden Dr. Arif Engin Çetin ve Koç Üniversitesinden Doç. Dr. Mehmet Gönen aldı.