TÜSEB / Haberler / TÜSEB BIO Türkiye 2021’de

TÜSEB BIO Türkiye 2021’de

Biyoteknoloji alanındaki en kapsamlı organizasyonlardan biri olan ve TÜSEB tarafından desteklenen Uluslararası Biyoteknoloji Kongresi  (BIO Türkiye) 9-11 Eylül tarihleri arasında online olarak gerçekleştiriliyor.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan AKDOĞAN’ın açılış konuşmalarından birini gerçekleştirdiği organizasyona; TÜSEB Enstitü Başkanları, uzman ve araştırmacılar katılım sağladı.

BIO Türkiye kapsamında düzenlenen BioSphere etkinliğinde “Kamu-Endüstri Toplantıları” başlıklı oturumda, TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan AKDOĞAN ve TÜSEB Genel Sekreter V. ve Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA) Başkanı Prof. Dr. Figen ÇİZMECİ ŞENEL ve Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü (TÜHKE) Başkanı Prof. Dr. İlhan SATMAN, Türkiye Sağlık Politikaları Enstitüsü (TÜSPE) Başkanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM, Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü (TBE) Başkanı Doç. Dr. Rabia ÇAKIR KOÇ ve Türkiye Sağlık Veri Araştırmaları ve Yapay Zeka Uygulamaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Songül VARLI, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan AKDOĞAN, “Biyolojik Biyoteknolojik Ürünler Aşılar, Aşı Üretim Teknolojisi ve COVID-19” başlıklı online düzenlenen panele “Yapay Zeka Çağında Bilimden Teknolojiye Dönüşüm Sürecinde TÜSEB” başlıklı konuşması ile yer alırken, TÜSEB Proje Yönetimi ve Destek Daire Başkanı Uzm. Mol. Bio. Batuhan YEŞİLYURT “Sağlık Bilim ve Teknolojilerine Yönelik Ürün Odaklı TÜSEB Proje Destekleri” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

TÜSEB TBE Başkanı Doç. Dr. Rabia ÇAKIR KOÇ’un oturum başkanlığında gerçekleşen “TÜSEB ve TURKOVAC” oturumunda; Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serhat ÜNAL ve Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut ÖZDARENDELİ yer alırken, TÜSEB tarafından desteklenen TURKOVAC çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

TÜSEB TÜHKE Başkanı Prof. Dr. İlhan SATMAN’ın oturum başkanlığında gerçekleşen “TÜSEB Destekli COVID-19 Aşı Projeleri” oturumunda; Dr. Ahmet Çağlar ÖZKETEN, Prof. Dr. Ahmet HACIMÜFTÜOĞLU, Prof. Dr. Tarlan MAMMEDOV, Doç. Dr. Serap DERMAN, Prof. Dr. Kadir TURAN, Doç. Dr. Semra AYDIN yürütücüsü oldukları aşı projeleri hakkında bilgiler verdi.

TÜSEB TÜYZE Başkanı Prof. Dr. Songül VARLI “Medikal Görüntülemede Yapay Zeka”, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emin AKTAN “Rehabilitasyon Diyagnostiğinde Yapay Zeka” başlıklı sunumu ile BIO Türkiye’ye katılım sağladı. 

TBE Başkanı Doç. Dr. Rabia ÇAKIR KOÇ ve Araştırmacı Dr. Tunç TUNCEL, BIO Türkiye StartHub etkinliği “Tanıda Biyoteknoloji-Moleküler Tanı Teknikleri, Genetik Tanı Ve Yenilikçi Yaklaşımlar” oturumunda TÜSEB çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan AKDOĞAN Kamu Kurum Başkanları ve Sektör temsilcilerinin katıldığı “Sağlık Biyoteknolojisi Alanında Ar-Ge, Ür-Ge Destek Mekanizmaları ve Geri Ödeme Sistemi: Sorunlar ve İhtiyaçlar” başlıklı BIO Türkiye StartHub oturumunda, değerlendirmelerde bulundu.

11 Eylül’de sona erecek kongrede, TBE’den Dr. Serkan YAMAN “Hücre ve Gen Tedavilerinin Dünü, Bugünü ve Yarını-Kariyer Olanakları” Dr. Burcu YÜCEL “Hücre ve Gen Tedavilerinde Türkiye-Neler Yapmalıyız?” başlıklı sanal masa oturumlarında yer alacak.