TÜSEB / Haberler / TÜSEB’ den SMA ile Mücadeleye Özel İki Yeni Çağrı

TÜSEB’ den SMA ile Mücadeleye Özel İki Yeni Çağrı

Nadir görülen bir hastalık olan Spinal Müsküler Atrofi, (SMA) bireyin merkezi sinir sistemini, periferik sinir sistemini ve iskelet kas sisteminin kontrollü kas hareketlerini etkileyen genetik, yani kalıtsal bir motor nöron hastalığıdır.

Genellikle bebekleri ve çocukları etkileyen ve kesin tedavisi bulunmayan SMA, dünya genelinde 1/10.000 görülürken, Türkiye'de ise 1/6.000 görülmektedir.

Kaslarda kuvvet ve kas kaybına neden olan SMA, taşıyıcı ebeveynlerin çocuklarında %25 oranında görülmektedir.

Dört tipi bulunan ve hastalığın tipine göre belirtileri değişiklik gösteren SMA, ölümle sonuçlanabilmektedir.

Son zamanların en çok konuşulan sağlık problemleri arasında yer alan SMA’ nın önlenmesine yönelik, verimliliği yüksek ve uluslararası standartlara uygun erken tanı ve tarama teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretilmesi büyük önem taşımaktadır.

TÜSEB nadir hastalıklar ile mücadelede de yeni tanı ve tedavilerin geliştirilmesi için bilimsel araştırmaların koordinasyonu ve teşvikini sağlamaktadır.

TÜSEB tarafından, ülkemizin yerli ve milli üretim hedefinden hareketle, gelecek nesillerin sağlığını korumak, sağlık bilimi ve teknolojilerine katkı sağlamak amacı ile SMA ile mücadelede Ar-Ge ve validasyon çalışmalarına özel iki yeni proje çağrısı açılmıştır.

Çağrılar kapsamında; hastalığın erken teşhisine yönelik yerli tanı kitlerinin geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik yenilikçi çözüm ve teknolojik ürün sunan projelere destek verilmesi, hastalığın ülkemizdeki insidansının azaltılması ve hastalığın ekonomik ve sosyal yükünü hafifletilmesi hedeflenmektedir.

Çağrı detayları için tıklayınız.