TÜSEB / Haberler / TÜSEB TEKNOFEST 2021’de

TÜSEB TEKNOFEST 2021’de

Ülkemizin milli teknoloji üretim hedefinden hareketle, farkındalık oluşturmak amacı ile 2018'den beri gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’ te bu yıl yeni bir yarışma düzenleniyor.

21-26 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST teknoloji yarışmaları kapsamında, TÜSEB yürütücülüğünde Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması düzenlenecek.

TÜSEB’ in sağlık alanında bilimsel ve teknolojik gelişmeleri desteklemek ve teşvik etmek misyonu ile destek verdiği yarışma; sağlık alanında farkındalığı geliştirmeyi, karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmeyi bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü arttırmayı hedefliyor.

Yarışmanın ilk aşamasında; yarışmacı takımlardan, kontrast madde verilmeden elde edilen beyin BT (Bilgisayarlı Tomografi) görüntülerinden normal sınırlarda beyin tomografisi mi yoksa inme bulguları olan beyin BT'si mi ayrımı yapmaları istenecek. İkinci aşamada ise inmenin tıkayıcı (iskemik) tip inme mi yoksa kanayıcı (hemorajik) tip inme mi olduğunu tespit etmek ve ilgili alanın (tıkanma ve/veya kanama bölgesi) BT görüntüsü üzerinde işaretlenmesi istenecek. Son olarak yarışmacı takımlar bu görevleri gerçekleştiren bir yapay zeka modeli geliştirecek.

Yarışmaya; lise, üniversite öğrencileri ve mezunları bireysel veya grup halinde katılabilecek.

Yarışma için son başvuru tarihi: 15 Mart 2021 
Detaylı bilgi için tıklayınız.