TÜSEB / Manşetler / TURKOVAC 81 İlde

TURKOVAC 81 İlde

TÜSEB desteği ile geliştirilen ilk yerli inaktif COVID-19 aşısı TURKOVAC’a, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yapılan bilimsel inceleme sonucunda “Acil Kullanım Onayı” verilmesinin ardından 81 İle dağıtımı yapıldı. 

22 Haziran 2021’de Faz-3 çalışmaları başlatılan ve 41 merkezde çalışmaları devam eden TURKOVAC için 25 Kasım 2021’de TİTCK’ya Acil Kullanım Onayı başvurusunda bulunulmuştu. Acil Kullanım Onayı Değerlendirme Komisyonu; uluslararası eczacılık standartlarında bilimsel verileri değerlendirerek,  TURKOVAC’ın Acil Kullanım Onayı almasına karar verdi. Acil Kullanım Onayı; bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen, halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden istisnai durumlarda kullanılacak ve ruhsatlandırmaya esas veriler sağlanıncaya kadar sorumlu Kurum tarafından verilen kullanım iznidir.

AR-GE’den ürüne kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen ve Acil Kullanım Onayını alan ilk yerli COVID-19 aşısı olarak tarihe geçen  “TURKOVAC” artık 81 İlde!