Ödüller / 2017 TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Sonuçları

2017 TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Sonuçları


Sağlık bilimi ve teknolojileri alanında ülkeye ve insanlığa hizmet etmek amacıyla, yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş bilim insanlarına, üstün hizmette bulunmuş kişilere ve yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış kişilere TÜSEB tarafından Bilim, Hizmet ve Teşvik ödülleri verilmektedir.

Geçen yıl TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri bu amaç doğrultusunda sahiplerini buldu. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Demircan ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Eyüp Gümüş ile birlikte çok sayıda bilim insanının katıldığı törende açılış konuşmasını TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur yaptı. Keleştemur’un ardından konuşma yapan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, konuşmasının ardından ödül almaya hak kazanan altı doktora ödüllerini takdim etti.

Teşvik Ödülü

Yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş bilim insanlarına verilir. Her yıl en fazla beş kişiye verilir. 2017 Teşvik ödüllerine, Doçent Doktor Oktay Algın, santral, sinir sistemi hastalıklarında yeni bir çekim protokolünü ve yaklaşımını tıp literatürüne kazandırdığı çalışması ile; Yrd. Doç. Dr. Deniz Atasoy ve Doç Dr. Serdar Durdağı fizyoloji alanındaki çalışmaları ile; Doç. Dr. Özgür Şahin ve Doç. Dr. Pınar Yılgör Huri ise kanser alanında yaptıkları çalışmalar ile layık görülmüşlerdir.

Bilim Ödülü

Yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına verilir. Her yıl bir kişiye verilir. 2017 Bilim Ödülü’nün sahibi, kimya alanında yaptığı çalışmalar ile Prof. Dr. Engin Umut Akkaya olmuştur.

Hizmet Ödülü

Bilim ve teknolojinin gelişmesine üstün hizmette bulunmuş hayattaki kişilere verilir. Her yıl bir kişiye verilir. 2017 yılında uygun aday bulunamaması sebebi ile Hizmet Ödülü verilememiştir.