TÜSEB / Enstitüler / Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü / Haberler / 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak kabul etmiştir. İlki 2008 yılında gerçekleşen, Dünya El Yıkama Günü’nde, 73 ülkede 120 milyondan fazla çocuğun ellerini sabunla yıkamaları için seferber olunmuştur. Dünya El Yıkama Günü başta sadece çocuklar için oluşturulsa da kısa sürede tüm kesimler tarafından kabul edilmiştir. Bu özel günde; el yıkamanın önemi ve el yıkamayı alışkanlık haline dönüştürmek çok önemlidir.

Bireyin bedenini temiz ve sağlıklı tutmak için yaptığı tüm uygulamalar kişisel hijyen olarak tanımlanmaktadır. Hastalıkların engellenmesinde kişisel koruyucu önlemlerin en başında hijyen uygulamaları yer almaktadır. Kişinin bireysel olarak alacağı bazı basit önlemler, onun daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır. Kişi dış ortam kirleticilerinin sürekli etkisi altındadır ve eliyle dış ortamdaki birçok kirletici etmene dokunmaktadır. İnsan derisi belli bir seviyeye kadar dışarıdan gelen kirleticilere karşı koruyucu bir engel oluşturmaktadır. Ancak deride oluşan çatlak ve yaralar birtakım hastalık etkenlerinin vücuda girmesine neden olabilmektedir.

El temizliği; hastalıklardan korunmak için kolay, etkili ve maliyeti düşük bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar el yıkamanın birçok bulaşıcı hastalığın yayılmasını önlediğini göstermektedir. Yapılan bir çalışmada kötü el hijyeni ve yetersiz el yıkamanın bir yılda 1 milyon sindirim sistemi hastalığı görülmesine, 60 bin hastanın yatırılarak tedavisine, 3 bin Shigella, 10 bin Hepatit-A olgusuna ve 250 ölüme neden olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından el temizliği bireysel hijyenin ilk adımıdır.

TÜSEB-TÜHKE (Türkiye Kronik Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü) tarafından 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü kapsamında hazırlanan raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.