TÜSEB / TÜSKA / Haberler / 17 Eylül 2021 Dünya Hasta Güvenliği Günü: “Anne ve Yeni Doğan İçin Güvenli Bakım”

17 Eylül 2021 Dünya Hasta Güvenliği Günü: “Anne ve Yeni Doğan İçin Güvenli Bakım”

2019 Mayıs ayında gerçekleştirilen 72. Dünya Sağlık Kurulunda Dünya Sağlık Örgütüne üye 194 ülke hasta güvenliğini küresel bir sağlık önceliği olarak kabul etmiştir ve her yıl 17 Eylül'de kutlanacak “Dünya Hasta Güvenliği Günü” ile ilgili kararı onaylamıştır. Böylece 17 Eylül Dünya Hasta Güvenliği Günü; hasta güvenliğini teşvik etmek, hasta güvenliği konusunda toplumsal bilinci ve katılımı artırarak küresel anlayış ve dayanışmayı geliştirmek için bireysel, kurumsal, ulusal ve uluslararası etkinliklerin düzenlendiği bir gün haline gelmiştir.
Dünya Hasta Güvenliği Günü' nün hedefleri, kamu bilincini ve katılımını artırmak, küresel anlayışı geliştirmek ve hasta güvenliğini teşvik etmek için küresel dayanışma ile eylemi teşvik etmektir. Her yıl, sağlık hizmetlerinde önlenebilir zararları azaltmak için küresel olarak eyleme geçilmesi gereken öncelikli yeni bir tema seçilmektedir. 

2021 Yılı Teması; “Anne ve Yeni Doğan İçin Güvenli Bakım”

2021 Eylem Çağrısı “Güvenli ve Saygın Doğum İçin Hemen Harekete Geç!”

Güvenli olmayan bakım nedeniyle kadınların ve yenidoğanların maruz kaldığı durumlar göz önüne alındığında, bu yılki Dünya Hasta Güvenliği Günü, anne ve yenidoğan bakımında, özellikle en çok zararın meydana geldiği doğum sırasında, güvenliği önceliklendirme ve ele alma ihtiyacına adanmıştır. 

Kadınların doğum sırasındaki deneyimleri toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddet konularından da etkilendiğinden, Dünya Hasta Güvenliği Günü, bakımda saygının ve güvenli doğum sürecinin önemini vurgulamaktadır.